Кључаровци кај Љутомер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кључаровци кај Љутомер
Ključarovci pri Ljutomeru
Кључаровци кај Љутомер is located in Slovenia
Кључаровци кај Љутомер
Кључаровци кај Љутомер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′0.3″N 16°8′18″E / 46.550083° СГШ; 16.13833° ИГД / 46.550083; 16.13833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000183599999183,6 м
Население (2020)
 • Вкупно309
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Кључаровци кај Љутомер (словенечки: Ključarovci pri Ljutomeru) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.