Бучечовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бучечовци
Bučečovci
Бучечовци is located in Slovenia
Бучечовци
Бучечовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′15.5″N 16°6′17.3″E / 46.587639° СГШ; 16.104806° ИГД / 46.587639; 16.104806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна4,39 км2 (1,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000191500000191,5 м
Население (2020)
 • Вкупно244
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Бучечовци (словенечки: Bučečovci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.