Берковци (Крижевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Берковци
Berkovci
Берковци is located in Slovenia
Берковци
Берковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′2.7″N 16°4′42.5″E / 46.550750° СГШ; 16.078472° ИГД / 46.550750; 16.078472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна2,27 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9244

Берковци (словенечки: Berkovci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.