Добрава (Крижевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрава
Dobrava
Добрава is located in Slovenia
Добрава
Добрава
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′31.4″N 16°5′50.1″E / 46.575389° СГШ; 16.097250° ИГД / 46.575389; 16.097250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна3,26 км2 (1,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200400000200,4 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Добрава (словенечки: Dobrava) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.