Гајшевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајшевци
Gajševci
Гајшевци is located in Slovenia
Гајшевци
Гајшевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′58.6″N 16°6′17.9″E / 46.532944° СГШ; 16.104972° ИГД / 46.532944; 16.104972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206400000206,4 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Гајшевци (словенечки: Gajševci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.