Иљашевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иљашевци
Iljaševci
Иљашевци is located in Slovenia
Иљашевци
Иљашевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′27.1″N 16°7′42.7″E / 46.574194° СГШ; 16.128528° ИГД / 46.574194; 16.128528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна4,36 км2 (1,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000188699999188,7 м
Население (2020)
 • Вкупно191
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Иљашевци (словенечки: Iljaševci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.