Бореци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бореци
Boreci
Бореци is located in Slovenia
Бореци
Бореци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°33′29.5″N 16°8′13.4″E / 46.558194° СГШ; 16.137056° ИГД / 46.558194; 16.137056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна3,05 км2 (1,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000181800000181,8 м
Население (2020)
 • Вкупно315
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Бореци (словенечки: Boreci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.