Грабе кај Љутомер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грабе кај Љутомер
Grabe pri Ljutomeru
Грабе кај Љутомер is located in Slovenia
Грабе кај Љутомер
Грабе кај Љутомер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°31′54.1″N 16°7′52.2″E / 46.531694° СГШ; 16.131167° ИГД / 46.531694; 16.131167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна2,02 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180800000180,8 м
Население (2020)
 • Вкупно117
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Грабе кај Љутомер (словенечки: Grabe pri Ljutomeru) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.