Лукавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукавци
Lukavci
Лукавци is located in Slovenia
Лукавци
Лукавци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′28.1″N 16°9′20.2″E / 46.541139° СГШ; 16.155611° ИГД / 46.541139; 16.155611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна5,26 км2 (2,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178599999178,6 м
Население (2020)
 • Вкупно596
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Лукавци (словенечки: Lukavci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.