Прејди на содржината

Логаровци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логаровци
Logarovci
Логаровци is located in Slovenia
Логаровци
Логаровци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°32′40.4″N 16°6′54.1″E / 46.544556° СГШ; 16.115028° ИГД / 46.544556; 16.115028
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна3,82 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185699999185,7 м
Население (2020)
 • Вкупно266
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Логаровци (словенечки: Logarovci) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.