Засади (Крижевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Засади
Zasadi
Засади is located in Slovenia
Засади
Засади
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′18″N 16°4′51.8″E / 46.58833° СГШ; 16.081056° ИГД / 46.58833; 16.081056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаКрижевци
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000250199999250,2 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9242

Засади (словенечки: Zasadi) — населба во Општина Крижевци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.