Јаш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на единица, replaced: 9 км2 → 9 км<sup>2</sup>
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Исправка на единица, replaced: 9 км2 → 9 км<sup>2</sup>)
| footnotes =
}}
'''Јаш''' ({{lang-ro|Iaşi}}) — еден од најзначајните градови во [[Романија]]. Градот се наоѓа во североисточниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш е административен центар на истоимената област Јаш и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. Јаш се простира на 93.,9 км2&nbsp;км<sup>2</sup>, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.
 
Градот Јаш бил престолнина на [[Молдавија (регион)| Молдавија]] од [[16 век|XVI век]] до [[1861|1861 година]], како и на [[Романија]] помеѓу [[1916]]-[[1918]]. за време [[Прва светска војна|на Првата светска војна]].

Прегледник