Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 177 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Источна католичка → Источнокатоличка, Источната католичка → Источнокатоличката)
сНема опис на уредувањето
'''Апостол Свети Тома''', уште познат и како Томас или Близнак, е еден од [[дванаесет апостоли|дванаесетте апостоли]]. Тој е можеби најпознатиот апостол кој не верувал во [[Христово воскресение|Христовото воскресение]]. Исто така тој е и единствениот апостол кој отишол надвор од [[Римско Царство|Римското Царство]] да го проповеда [[Евангелие]]то, односно во [[Персија]], [[Кина]] и [[Индија]]. За него се смета дека можеби е првиот католик во западниот свет.
[[Податотека:Danail Nestorov Frčkoski - Doubting Thomas.jpg|мини|лево|''Неверен Тома'' од Данаил Несторов Фрчкоски, 1927]]
Во Евангелието на Јован во 11:16, се споменува дека кога [[Свети Лазар]] починал, апостолите на еден начин се спротиставиле на [[Исус Христос]] да се вратат во [[Јудеја]], Свети Тома смело одговорил: “''Да одиме и ние да умраме со Него“.'' Свети Тома е единствениот [[апостол]] кој присуствувал на Успението на Пресвета Богородица на небото. Останатите апостоли биле специјално дојдени во [[Ерусалим]] за самиот погреб на [[Дева Марија]].
 

Прегледник