Разлика помеѓу преработките на „Вулкан (бог)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 583 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWPMK
(дополнување)
(#WPWPMK)
[[Податотека:Velázquez - La Fragua de Vulcano (Museo del Prado, 1630).jpg|мини|десно|250п|'''Вулканова ковачница''', [[Дијего Веласкез|веласкезова]] слика од [[1630]] година, претставува момент во кој [[Аполон]] му соопштува на Вулкан, во присуство на неговите помошници, дека сопругата [[Венера (божица)|Венера]] го вара со богот на војната [[Марс (бог)|Марс]].]]
'''Вулкан''' во [[римска митологија|римската митологија]] е [[бог]] на [[Оган|огинот]] и на ковачкиот занает. Тој бил сопруг на најубавата римска божица - [[Венера]] ([[Афродита]] во [[Грчка митологија|грчката митологија]]). Во [[грчка митологија|грчката митологија]], неговиот пандан e [[Хефест]]. Вулкан бил син на [[Зевс]] ([[Јупитер (бог)|Јупитер]]) и [[Хера]] ([[Јунона]]), а бидејќи се родил грд, мајка му го фрлила од [[Олимп]] при што тој паднал на островот [[Лемнос]] и останал куц. Под [[Етна]] создал ковачница во која работел, заедно со [[киклоп]]ите, а според „[[Илијада]]та“ (18), неговата ковачница била на Олимп, каде му го исковал оружјето на [[Ахил]].<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 113.</ref> Во „[[Одисеја]]та“ (VIII, 270) [[Хомер]] кажува дека во една прилика, тој поставил невидлива мрежа над брачниот кревет и така ја фатил на дело својата жена која го изневерувала со богот [[Марс (митологија)|Марс]] ([[Арес]])<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 133.</ref> Со помош на секира Вулкан му ја расекол главата на Јупитер (Зевс) за да може да се роди [[Атина Палада]].<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 136.</ref>
 
982

уредувања

Прегледник