Вулкан (бог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вулкан во римската митологија е бог на огинот и на ковачкиот занает. Тој бил сопруг на најубавата римска божица - Венера (Афродита во грчката митологија). Во грчката митологија, неговиот пандан e Хефест. Вулкан бил син на Зевс (Јупитер) и Хера (Јунона), а бидејќи се родил грд, мајка му го фрлила од Олимп при што тој паднал на островот Лемнос и останал куц. Под Етна создал ковачница во која работел, заедно со киклопите, а според „Илијадата“ (18), неговата ковачница била на Олимп, каде му го исковал оружјето на Ахил.[1] Во „Одисејата“ (VIII, 270) Хомер кажува дека во една прилика, тој поставил невидлива мрежа над брачниот кревет и така ја фатил на дело својата жена која го изневерувала со богот Марс (Арес)[2] Со помош на секира Вулкан му ја расекол главата на Јупитер (Зевс) за да може да се роди Атина Палада.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 113.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 133.
  3. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 136.
Теми во римската митологија
Важни богови:
Легендарна историја
Римска религија
Грчки/римски мит споредени
Други рустикални богови: