Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Роден“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
 
==Начин на употреба==
ШаблонотПредлошката се употребува во биографски статии кога се наведува датумот кога личноста се родила. Можни се следниве влезни параметри:
: '''ден''' кога личноста е родена, бројчена вредност од 1 до 31
: '''месец''' во која личноста се родила, назив на месецот напишан на македонски јазик со употреба на македонска кирилица при што почетната буква на месецот е мала: [[јануари]], [[февруари]], [[март]], [[април]], [[мај]], [[јуни]], [[јули]], [[август]], [[септември]], [[октомври]], [[ноември]] и [[декември]].
::::[[:Категорија:Родени во 1960 година]]
 
Можно е испуштање на некои параметри при што при повикување на шаблонотпредлошката позицијатаположбата за соодветниот параметар останува празна
*<nowiki>{{Роден на||мај|1960}}</nowiki> ---> [[мај]] [[1960]]
::Скриени категории:
::::[[:Категорија:Родени 1960 година]]
 
==Пренасочувачки шаблонипредлошки==
Постојат пренасочувачки шаблонипредлошки кон овојоваа шаблонпредлошка:
::{{tl|Шаблон:Роден на}}
::{{tl|Шаблон:Роденa на}}

Прегледник