Разлика помеѓу преработките на „Парис (митологија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(→‎Детството на Парис: ситна поправка)
с
:''За главнниот град на Франција, видете [[Париз]]''
[[Image:Bissen,Paris,Glyptoteket.jpg|thumb|right|200px|Принцот Парис со јаболкото, од [[Херман Вилхелм Бисен]], [[Копенхаген]]]]
'''Парис''' ([[грчки јазик|грчки]]: {{polytonic|Πάρις}}; исто така познати и како '''Александер''' или '''Александрос''', т.е. ''Алаксанду од Вилуса''), бил син на кралот [[Пријам]], кралот на [[Троја]], брат на [[Хектор]] и маж на Енона.<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 124.</ref> Тој се појавува во бројни [[Легенда|легенди]] од [[старогрчката митологија]]. Најпознат е по неговата љубов кон [[Елена]], кралицата на [[Спарта]], што било директната причина за започнувањето на [[Тројанската војна]]. Пред крајот на војната, тој го убиваубил [[Ахил]] со стрела во петицатапетата, единственотонеговото единствено ранливо место на Ахил.<ref>[[Robert Graves|Robert Grevs]], [[The greek myths|Grčki mitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 537 – 543.</ref>
 
==Детството на Парис==

Прегледник