Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(Одбиени последните 4 промени (од Krof234) и ја поврати преработката 3762091 на Sashko1999)
 
== Македонска и Елинска раса ==
Македонија е грчка
'''Македонците и Елините(Грците), самите антички елински (грчки) историчари ги представуваат како две различни раси''' (Ариан, Грчки Историчар, Книга 2, Битката на Исус, стр. 119 ||| Diodorus Siculus 18.37.3-4.). '''Истaтата поделба на македонска и елинска раса ја среќаваме и кај римските историчари''' (Livy's book XXXI.44)
 
=== Античко - македонското кралство ===
Анонимен корисник

Прегледник