Разлика помеѓу преработките на „Прва македонско-косовска ударна бригада“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
[[Податотека:Februarski pohod 1944.jpg|мини|десно|Првата македонско-косовска бригада во Февруарскиот поход.]]
 
Со концентрирањето на единиците на НОВ и ПО Македонија на [[Кожуф]], на 20 јануари 1944 година, ЦК КПМ и ГШ за Македонија донеле одлука единиците да дејствуваат во три правци. Притоа, Првата македонско-косовска бригада требало да дејствува во западен правец и да продре до [[Азот (област)|Азот]]. Според планот, бригадата тргнала од село [[Баово]] на 31 јануари 1944 година, со што всушност е означен почетокот на походот.
 
На 12 април 1944 во село [[Долно Родиво]], Мегленско бригадата била поделена на група македонски и група косовски батаљони и била упатена кон Дебарца. Притоа со борбите со бугарските и германските сили во Охридско и Кичевско (29 април - 6 мај), Дебарца била повторно ослободена.

Прегледник