Петар Брајовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Брајовиќ - Ѓуро
Роден 29 јуни, 1915 година
Ријека Црнојевиќ, Цетиње, Црна Гора
Починал 20 ноември, 1991 година
Белград, Србија

Петар Брајовиќ - Ѓуро (29 јуни 1915 во Ријека Црнојевиќ, Цетиње, Црна Гора20 ноември 1991 во Белград, Србија) — симпатизер на комунистичкото движење помеќу двете светски војни, учесник во НОВ и воен командант.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Петар Брајовиќ ги прегледува воените затвореници.

Гимназија завршил во Пеќ во 1937 година, а Воена академија во 1940 година. Активно учествувал во подготовките за вооружено востание во Косово и Метохија. Бил член на КПЈ од октомври 1941 година, а од март 1942 година се илегализирал. Во почетокот на 1943 година, станал заменик командант на Карадачкиот НОПО, а од октомври 1943 година командант на Групата косовско-метохиски баталјони. Од ноември 1943 година бил назначен за командант на Првата македонско-косовска народноослободителна ударна бригада, а подоцна командант на Првата косовско-метохиска бригада и командант на Четириесет и осмата македонска дивизија на НОВЈ. Во октомври 1944 година, бил поставен за командант на Шеснаесеттиот македонски корпус на НОВЈ, а потоа командант на Оперативниот штаб на НОВ и ПО на Косово и Метохија. Во февруари 1945 година, бил тешко ранет.[1]

По војната вршел повеќе должности во ССНО.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 87–88. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)