Грчка граѓанска војна: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
сНема опис на уредувањето
Поразот на [[комунизам|комунистите]] во Граѓанската војна во Грција, подржувани од [[Југославија]] и [[Албанија]], довело до пристапување на [[Грција]] во [[НАТО]] и зацврстување на влијанието на [[САД]] во [[Егејско море]] до самиот крај на [[Студена војна|Студената војна]].
 
== Позадина ==
== Предисторија ==
Корените на Граѓанската војна лежат во окупацијата на Грција од страна на Германија и Бугарија од 1941 до 1943. Кралот Јоргос Втори и неговата влада побегнаа во [[Египет]] каде целата влада се образуваше во егзил кој ги признавале западните сојузници, но не и Советскиот Сојуз. Западните сојузници активно го охрабруваа кралот Јоргос дури и го присилуваа да именува умерени министри. Некој од левицата тврдеа дека владата е нелегитимна, бидејки имала корени од диктатурата на генералот [[Јоанис Метаксас]] од 1936 до 1941.
 

Прегледник