Прејди на содржината

Гаспар Санз: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Gaspar Sanz.jpg|мини|десно|250п|Гаспар Санз]]
'''Гаспар Санз''' ({{lang-es|Gaspar Sanz}}) ([[4 април]] [[1640]]}} – [[1710]]) бил [[Шпанија|шпански]] [[композитор]] и [[свештеник]] роден во [[Каланда]] во регионот [[Арагон]]. Станал доминантна фигура во [[Шпанија|шпанската]] [[барокна музика]], и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело ''Instrucción de música sobre la Guitarra Española'' („Вовед во музиката за шпанска гитара“) во голема мера оставило силно влијание врз [[Хоакин Родриго]] ''[[Фантазија за еден господин]]''. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на [[барокна гитара|барокната гитара]]. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело „[[Шпанска свита (Санз)|Шпанска свита]]“.
 
== Поврзано ==