Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 57 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 80 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9618 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy |
Name = '''Панкреас''' |
=== Егзокрина функција на панкреасот ===
 
Панкреасниот сок се излачува од панкреасот преку панкреасниот канал во дванаесетпалечното црево. Тој е смеса од протеолитички [[ензим]]и во форма на [[проензим]]и (неактивна форма на ензимот) - [[трипсиноген]] и [[химотрипсиноген]]. Тие се активираат во [[Тенко црево|тенкото црево]] во [[трипсин]] и [[химотрипсин]]. Овие ензими ги разложуваат [[протеин]]ите до прости белковини и [[Амино киселинаАминокиселина|амино киселиниаминокиселини]]. Во панкреасниот сок има и два ензими кои ги разложуваат [[Нуклеинска киселина|нуклеинските киселини]] ([[ДНК]] и [[РНК]]) до [[мононуклеотид]]и. Дневната количина на излачен панкреасен сок е од 800 до 1500 cm<sup>3</sup>.
 
=== Ендокрина функција на панкреасот ===

Прегледник