Хромафинска клетка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медуларна хромафинска клетка
Gray1185.png
Адренална жлезда. (Медулата е означена долу.)
Податоци
Назнаки
Латинскиendocrinocytus medullaris
КодTH H3.08.02.6.00015
THH3.08.02.6.00015

Хромафинските клетки или феохромоцити се невроендокрини клетки кои претежно се наоѓаат во медулата на адреналните жлезди кај цицачите. Хромафинските клетки ослоободуваат катехоламини: ~80% епинефрин (адреналин) и ~20% норепинефрин (норадреналин) во системската циркулација.

Номенклатура[уреди | уреди извор]

Зборот „хромафин“ е кованица од зборовите хром и афинитет. Овие клетки името го добиле бидејќи можат да бидат визуелизирани со боење со соли на хром.