Галоромански јазици: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox language family |name=Галоромански |region=Франција, северна Италија, [[Каналски Остр...)
 
сНема опис на уредувањето
 
== Историска распределба ==
Во минатото, разните галоромански јазици се говореле ширум [[Франција]] (со исклучок некои периферни подрачја),<ref>Места кајшто галороманските јазици не се говореле се [[Корзика]], западна [[Бретања]], [[Северна Баскија]], [[Француска Фландрија]], [[Алзас]] и делови од [[Лорена]].</ref> во регионите [[Валонија]] во [[Белгија]] и [[Романдија]] во [[Швајцарија]], на [[Каналски Острови|Каналските Острови]], во делови од шпанските [[Пиринеи]] и во [[северна Италија]].<ref>Bec, стр. 9–11.</ref>
 
Денес, во ова поголемо географско подрачје предоминира само еден галоромански јазик ([[француски јазик|францускиот]]) (вклучувајќи ги и поранешните неромански јазични подрачја во Франција), кој воедно се има проширено и во разни прекуморски земји. Друг јазик од оваа група ([[франкопровансалски јазик|франкопровансалскиот]]) сè уште е застапен во автономниот регион [[Аостинска Долина]] (Италија). На [[Каналски Острови|Каналските Острови]] денес се говори претежно [[англиски јазик|англискиот]], кој е јазик од [[германски јазици|германското семејство]].

Прегледник