Разлика помеѓу преработките на „Фудбалска Асоцијација на Кипар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Национална Фудбалска Асоцијација | Лого = Futbols-Kipra.gif | Основана = 1934 | Прим...)
 
}}
 
'''Фудбалската Асоцијација на Кипар''' ({{lang-gr[[Грчки јазик|грчки]]: ''Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου}}'') ('''КОП''') е најголема фудбалска организација во [[Кипар]] која се залага за организација и развој на фудбалскиот спорт и за [[Фудбалска репрезентација на Кипар|репрезентацијата на Кипар]].
 
[[Фудбал]]от во кипар го донеле [[Велика Британија|британски]] војници, па така и фудбалската игра почнала да се развива со закаснување во однос на околните земји. Фудбалската асоцијација е основана во [[1934]], член на [[ФИФА]] е од [[1948]], а член на [[УЕФА]] е од [[1954]].

Прегледник