Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|footnotes =
}}
'''Кралството Македонија''' или '''Македон''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш се простирало на просторот во северозападниот дел на денешна [[Грција]].<ref name=britannica>{{цитирана веб страница|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/354266/Macedonia|title=Macedonia|date=2008|work=[[Encyclopædia Britannica]]|publisher=Encyclopædia Britannica Online|accessdate=3 ноември 2008}}</ref> Кралството на запад се граничело со [[Епир (античка држава)|Епир]], со [[Паонија (кралство)|ПаонијаПајонија]] на север, на исток со [[Тракија]], а на југ со [[Тесалија]].
 
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|thumb|250px|десно|Карта на Македонското Кралство]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка, македонски симбол]]
 
Подоцна Македонското Кралство станало најмоќната држава на светот кога [[Александар Македонски]] го освоил речиси целиот познат свет во тоа време и со тоа го започнал македонскиот период на светската историја. По смрттанеговата на Александар Македонскисмрт започнува борбата на дијадосите[[дијадоси]]те за контрола врз Македонската Империја, која резултирала со распад на империјата и формирање на неколку империи наследнички со кои владееле македонски династии.
 
== Македонски династии ==
=== Антипатридска династија ===
 
{{main|Антипатриди}}
{{main|Антипатридска династија}}
 
* [[Касандар]] 306 - 297 п.н.е
{{main|Антигонидска династија}}
 
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонскимакедонски кралеви кои воделе потекло од [[Антигон I Едноокиот]], генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатриди|Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]].
 
По поразот на војската на Персеј во [[Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е.]], Македонија била поделена на четири републики од страна на римјанитеРимјаните. Во [[150 п.н.е.]] човек по име [[Андриск]] тврдел дека е син на Персеј и го барал тронот на Македонија како крал '''Филип VI'''. Ова била причината за [[Четврта Македонскомакедонско-римска Војнавојна|Четвртата Македонскомакедонско-римска Војнавојна]] во која Андриск бил поразен од страна на римјанитеРимјаните и Македонија била припоена кон Рим ([[148 п.н.е.]]).
 
=== Птоломејска династија ===
{{main|Птоломејска династија}}
 
'''Птоломејската династија''' била династија на Македонскимакедонски кралеви кои воделе потекло од [[Птоломеј I Сотир]] еден од седумте телохранители и генерал во војската на [[Александар Македонски]]. [[Птоломеј I Сотир]] бил назначен за сатрап на Египет по смртта на [[Александар Македонски]], а во [[305 п.н.е.]] се самопрогласил за Крал Птоломеј I, подоцна познат како Сотир (спасител). Египјаните ги прифатиле Птоломејците како вистински наследници на [[фараонитефараони]]те. Династијата владеела со [[Египет]] речиси 300 години, од [[323 п.н.е.]] до [[30 п.н.е.]]
 
Сите машки владетели од династијата го носеле името Птоломеј. Кралиците пак, од кои некои биле сестри на своите сопрузи, обично се викале Клеопатра, Арсенија или Береника. Најпозната во низата на оваа династија е последната владетелка - [[Клеопатра VII]], позната по својата улога во политичките борби во Рим помеѓу [[Јулиј Цезар]] и [[Помпеј]], а подоцна и помеѓу [[Октавијан]] и [[Марко Антониј]]. Нејзиното самоубиство по покорувањето на Египет од Рим го означува крајот на Птоломејската династија.
 
* [[Македонска Империја]]
* [[Список на кралеви на КралствотоАнтичка Македонија]]
 
== Наводи ==
6.343

уредувања

Прегледник