Смртта на Иван Илич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смртта на Иван Илич  
Иван Илич.jpeg
Корица на македонското издание
Автор Лав Толстој
Наслов на
оригиналот
Смерть Ивана Ильича, (Smert' Ivana Ilyicha)
Земја Русија
Јазик Руски
Жанр(ови) повест, филозофски роман
Издавач Детска радост
Издадена 1886
Медиум меки корици
Страници 104 страници
Претходна Ана Каренина (1877)
Следна Кројцерова соната (1889)

Смртта на Иван Илич“ (руски: Смерть Ивана Ильича) е повест од рускиот писател Лав Толстој, прв пат објавена во 1886 година. Книжевната критика ја смета оваа повест за едно од ремек-делата на Толстоевата проза.[1]

Дејството во новелата се одвива ретроспективно, започнувајќи со погребната церемонија на 45-годишниот судски советник од царска Русија. Потоа следи приказ на животот на Иван Илич, кој навидум имал успешен живот, но по повредата на колкот самиот почнал да ја преиспитува својата навидум „супериорна положба“ во општеството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jahn 1999, p. 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]