Младост (Лав Толстој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младост
Толстој во малдоста
АвторЛав Толстој
Изворен насловЮность (Јуност)
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
ЖанрАвтобиографија
ИздавачСовременик
Издадена
1857
ПретходнаМомчештво 

Младост (руски: Юность) — трет роман од автобиографската трилогија на Лав Толстој, по Детство и Момчештво. Објавена е во 1857 во популарното руско списание за литература „Современик .

Подоцна во животот, Толстој рекол дека е незадоволен со овој роман и со вториот роман од трилогијата, Момчештво . [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Библиографија на Лав Толстој

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hruska, Anne (Spring 2000). „Loneliness and Social Class in Tolstoy's Trilogy Childhood, Boyhood, Youth“. The Slavic and East European Journal. 44 (1): 64–78. doi:10.2307/309628. JSTOR 309628.