Момчештво (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Момчештво
Толстој во малдоста
АвторЛав Толстој
Изворен насловОтрочество
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
ЖанрАвтобиографија
ИздавачСовременик
Издадена
1854
ПретходнаДетство 
СледнаМладост 

Момчештво (руски: Отрочество) — втор роман од псевдо-автобиографската трилогија од Лав Толстој, за прв пат објавена во 1854 г во списанието „Современик“. Во книгата се опишуваат настаните што му се случуваат на едно момче за време на младоста: првото разочарување, промена на моралните вредности итн.

Во подоцнежниот живот, Толстој истакнал дека не е задоволен со книгата.[1]

Ликови[уреди | уреди извор]

  • Николенка Иртењев - главниот лик, тој е нараторот.
  • Влодја - брат на Николенка
  • Љубочка - сестра на Николенка.
  • Соњечка - симпатијата на Николенка
  • Сент Жером - старател на Николенка и Влодја.
  • Таткото на Николенка, Љубочка и Влодја
  • Карл Иванович - учител на Николенка и Влодја.
  • Маша - слугинка

Сиже[уреди | уреди извор]

Во романот се опишува младоста на едно обично руско момче од 19 век „Николенка“ како што нагалено го викаат. Се раскажува за неговата преселба во Москва, како бил привлечен кон книгите и филозофијата, а на крајот и за неговото семејство. Читателот ќе воочи бавна промена на системот на вредности на главниот лик, неговиот карактер, како и продолжение на приказната од првиот дел од трилогијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hruska, Anne (Spring 2000). „Loneliness and Social Class in Tolstoy's Trilogy Childhood, Boyhood, Youth“. The Slavic and East European Journal. 44 (1): 64–78. doi:10.2307/309628. JSTOR 309628.