Прејди на содржината

Мудроста на децата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Мудроста на децата“ (преведена и како „Девојчињата помудри од луѓето“; руски: Девчонки умнее стариков) ― расказ на рускиот автор Лав Толстој, првпат објавен во 1885 година. Тој има облик на парабола за простувањето.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната започнува на почетокот на Страсната седмица, кога сè уште се топел снегот на земјата. Постарата девојка, Акуља, и помладата девојка, Малаша, излегуваат надвор да играат. И двајцата штотуку добиле нови фустани, но тие инсистираат да се прошетаат низ една од баричките од снегот што се топи. И двете ги соблекуваат чевлите за да останат суви, а Акуља ја предупредува Малаша да не ја прска водата на нејзиниот нов фустан. Малаша ја прска Акуља и покрај нејзиното предупредување, а Акуља бега дома во солзи. Мајка ѝ е бесна на извалканиот фустан, а таа ја плеска Малаша среде улица. Наскоро мајката на Малаша излегува од нејзиниот дом, а мајките почнуваат да се расправаат. Извиците ги довеле селаните на улица, кои исто така почнаа да се расправаат меѓу себе. Селаните почнуваат да се туркаат, а бабата на Акуља ги повикува сите да престанат, но безуспешно.

Во меѓувреме, Акуља го измила својот фустан, а таа и Малаша се вратиле во базенот. Двете девојки прават чамец од кора, а од барата прават поток. Тие заедно трчаат по чамецот, среќни како и секогаш. Бабата на Акуља ги повикува сите да го следат примерот на децата и да го земат нивниот дух на простување во своите срца.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „The Works of Tolstoi“. Black's Readers Service Company: Roslyn, Њујорк. 1928 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]