Отец Сергеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отец Сергеј
Иван Можукихин во насловната улога на Отец Сергеј во истоимениот филм од Јаков Протазанов
АвторЛав Толстој
Изворен насловОтец Сергий
ЗемјаРусија
Јазикруски
Издадена
1911

Отец Сергеј (руски: Отец Сергий) — расказ од Лав Толстој напишан помеѓу 1890 и 1898 година и првпат објавен (постхумно) во 1911 година.[1]

Заплет[уреди | уреди извор]

Приказната започнува со детството и исклучителната и остварена младост на принцот Степан Касацки. Младиот човек е предодреден за големи нешта. Тој открива во пресрет на неговата свадба дека неговата свршеница грофицата Мери Короткова имала афера со неговиот сакан цар Николај I. Ударот врз неговата гордост е огромен, и тој се повлекува во прегратките на руското православие и се замонашува. Следат многу години на понизност и сомнеж. Му е наредено да стане пустиник. И покрај тоа што беше отстранет од светот, тој сè уште е запаметен по тоа што толку неверојатно го променил својот живот. Една зимска ноќ, група веселници одлучуваат да го посетат, а една од нив, разведена жена по име Маковкина, ја минува ноќта во неговата ќелија, со намера да го заведе. Отец Сергеј открива дека е сè уште слаб и за да се заштити самиот си го отсекува прстот. Маковкина е запрепастена од овој чин и заминува следното утро, откако ветила дека ќе го промени својот живот. Една година подоцна таа се закалуѓерила. Угледот на отец Сергеј за неговата светост расте. Тој станува познат како исцелител, а аџии доаѓаат од сите страни. Сепак, отец Сергеј е длабоко свесен за неговата неспособност да постигне вистинска вера. Сè уште е измачуван од досада, гордост и страст. Тој паѓа на нов тест, кога младата ќерка на трговец успешно го легнува. Утрото потоа, тој го напушта манастирот и ја бара Пашенка (Прасковја Михајловна), која со група други момчиња ја мачел пред многу години. Тој ја смета за неа, сега во сите конвенционални сетила за неуспех во животот, а сепак проткаена со чувство за услуга кон нејзиното семејство. Неговиот пат сега е почист. Почнува да талка, додека осум месеци подоцна е уапсен во друштво на слеп просјак кој прави да се чувствува поблизок до Бога. Го праќаат во Сибир, каде што сега работи како наемник на богат селанец, ги подучува малите деца на господинот и работи во градините.

Филмски адаптации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Julian Connolly in Charles A. Moser (ed.), The Cambridge History of Russian Literature (Cambridge University Press, 1992; ISBN 0521425670), p. 344.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]