Изгубена можност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изгубена можност
АвторЛав Толстој
Изворен насловУпустишь огонь - не потушишь
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
ЖанрБасна, расказ
ИздавачПосредник
Издадена
1889 во Санкт Петербург
Илја Ефимович Репин (1844-1930) - Портрет на Лав Толстој (1887)

Изгубена можност“ (руски: Упустишь огонь - не потушишь, букв. Ако го пуштиш огнот, нема да го изгасиш) ― басна на рускиот писател Лав Толстој од 1889 година. Приказната била вклучена во публикацијата од 1889 година, „Кројцеровата соната и други расказни“.

Резиме[уреди | уреди извор]

Приказната е вовед на „Параболата за непростувачкиот слуга“, парабола за Исус која ја илустрира важноста на правичноста во примањето и давањето простување (Матеј 18.21-35). Напишана како басна, „Изгубена можност“ следи две соседни семејства кои, на почетокот, се сакаат и почитуваат еден кон друг. Тие се однесувале едни со други како што сакале да се однесуваат кон нив. Потоа се смениле главите на семејствата и се смениле односите меѓу семејствата. Иван и Гаврил сега биле мажите задолжени за нивните семејства и малите расправии довеле до целосно обвинување за кражба. Двете семејства почнуваат да се караат меѓу себе за мали нешта. Мудроста понудена од таткото на Иван се игнорира и вербалните напади се претвориле во физички. Физичките напади завршуваат со тоа што Гаврил ја запалува куќата на Иван, а искрите од куќата на Иван ја запалуваат куќата на Гаврил - двете куќи изгоруваат до темел. Приказната завршува со тоа што двете семејства си возвратуваат почитувачки темперамент едни кон други додека ги обновуваат своите куќи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]