Прејди на содржината

Покајување (расказ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Покајување“ (понекогаш преведен како „Покаениот грешник“; руски: Кающийся грешник) ― расказ на рускиот автор Лав Толстој, првпат објавен во 1886 година. Расказот ги детализира тешкотиите на обидите на покаениот грешник да влезе во рајот .

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната започнува со претстојната смрт на 70-годишен грешник. Човекот никогаш во животот не направил добро дело, а само со последните зборови му се обратил на Бога и побарал прошка. Кога човекот ќе умре, неговата душа доаѓа пред портите на Рајот, но тие се заклучени. Човекот тропа и тропа на портите, но безуспешно. Конечно, Обвинителот наложува дека таквиот грешник не може да влезе во Рајот и сите гревови на човекот се читаат. Грешникот моли да го пуштат, но апостол Петар објаснува дека таков грешник не може да се дозволи. Грешникот истакнува дека и покрај сета доблест на Петар, тој сепак згрешил со тоа што се одрекол од Христа. Сè уште не е пуштен.

Грешникот продолжува да тропа и повторно го пресретнува неговиот список на гревови од страна на Обвинителот. Сега кралот Давид објаснува дека на таков грешник не може да му се дозволи да влезе. Грешникот истакнува дека и покрај сета доблест на Давид, тој сепак згрешил со тоа што извршил прељуба. Сè уште не е пуштен.

Грешникот продолжува да чука и сега со него зборува апостол Јован. Грешникот го моли Јован, велејќи дека тој од сите луѓе треба да го разбере покајанието. На покајниот грешник конечно му е дозволено да влезе во Рајот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „The Works of Tolstoi“. Black's Readers Service Company: Roslyn, Њујорк. 1928 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]