Смртта на Иван Илич

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Смрта на иван илич)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смртта на Иван Илич  
Иван Илич.jpeg
Корица на македонското издание
АвторЛав Толстој
Наслов на
оригиналот
Смерть Ивана Ильича, (Smert' Ivana Ilyicha)
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
Жанр(ови)повест, филозофски роман
ИздавачДетска радост
Издадена1886
Медиуммеки корици
Страници104 страници
ПретходнаАна Каренина (1877)
СледнаКројцерова соната (1889)

Смртта на Иван Илич“ (руски: Смерть Ивана Ильича) е повест од рускиот писател Лав Толстој, првпат објавена во 1886 година. Книжевната критика ја смета оваа повест за едно од ремек-делата на Толстоевата проза.[1]

Дејството во новелата се одвива ретроспективно, започнувајќи со погребната церемонија на 45-годишниот судски советник од царска Русија. Потоа следи приказ на животот на Иван Илич, кој навидум имал успешен живот, но по повредата на колкот самиот почнал да ја преиспитува својата навидум „супериорна положба“ во општеството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jahn 1999, p. 3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]