Светилиште „Фатима Масуме“

Координати: 34°38′30″N 50°52′44″E / 34.6417° СГШ; 50.8790° ИГД / 34.6417; 50.8790
Од Википедија — слободната енциклопедија
Светилиште „Фатима Масуме“
Основни податоци
МестоКом, Иран
Координати34°38′30″N 50°52′44″E / 34.6417° СГШ; 50.8790° ИГД / 34.6417; 50.8790
Припадностислам
Осветен17 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Светилиште „Фатима Масуме“џамија која се наоѓа во Ком, Иран, вториот свет град во Иран, веднаш по Мешхед. Овој комплекс бил изграден во текот на XVII век.