Салата од тестенини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салата од тестенини
Pasta salad closeup.JPG
Салатра со тестенини, домат и зеленчук
Видсалата
Правецсалата, предјадење или главно јадење
Температура на послужувањеладно
Главни состојкитестенини, оцет или масло или мајонез
Cookbook: Салата од тестенини на Викикниги 

Салата од тестенини е јадење кое се приготвува со еден или повеќе видови на тестенини и обично се сервира ладна, прелиена со оцет, масло или декорација од мајонез. Најчесто се послужува како предјадење, салата или главно јадење. Најчесто оваа салата се смета за пролетно или летно јадење, но може да се сервира во секој период од годината.

Состојки[уреди | уреди извор]

Состојките со кое се приготвува ова јадење се разликуваат според регионот, ресторанот, сезоната и начинот на подготовка. Салатата може да биде токлу едноставно подготвена само потребни се ладни макарони кои ќе бидат изешани со мајонез, или неколку видови на тестенини прелиени со оцет и најразлични видови на природни, конзервирани или подготвени производи. Најразлични видови на тестенини може да се користат.[1] Може да се додаде зеленчук, сирење или кашкавал, јаткасти плодови, зачини, месо, пилешко или морски плодови.[2] Брокула, морков, пченка, краставица, маслинки, кромид, грав, леблебија, пиперка и пармезан или фета сирење, кои се популарни состојки особено во Северно Американските ресторани и барови.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Често се препорачува по варењето на тестенинте да се исплакнат пред да се сервираат. Причината е да се спречи од тоа пастата да стане леплива. За ладна салата, тестенините може да се исплакнат во ладна вода затоа што потоа и така слатата треба да се јаде ладна. Може да се користи и топла вода, но нема потреба. Алтернатива е да се додаде масло (како што е на пример маслиново масло) во тестенините, или по варењето или додадете го за време на варењето на тестенините во водата во која се варат. Тестенините, со самото додавање на маслото нема да се залепат бидејќи има додадено масло.

Мааркетинг[уреди | уреди извор]

Во австралиската и новозеландската кујна, салатите од тестенини се многу популарни особено во деведесттите кога било прикажано на маркетинг дека тестенините се достапни во супермаркетите насекаде низ Австралија и Нов Зеланд. Се состојат од парчиња варен тестенини (или долгнавеста или во вид на школки) прелиена со мајонез и парчиња морков, вид на бела пиперка, и понекогаш целер. Слично е на начинот на кој Американците ја приготвуваат салатата од макарони.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ditalini Chopped Salad“. St. Louis Post-Dispatch. August 15, 2012. Посетено на 16 September 2014.
  2. „Seafood Pasta Salad“. Australian Women's Weekly . August 15, 2015. Посетено на 16 September 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)