Тестенини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тестенини
(Pasta) by David Adam Kess (pic.2).jpg
Разни тестенини
ВидГлавна состојка за многу јадења
Место на потеклоИталија
Главни состојкипченично брашно, вода
Варијантиоризови тестенини
Тестенини, варени, незбогатени, несолени
Хранлива вредност на 100 г
Енергија660 kJ (160 kcal)
30,9 g
Скроб26,0 g
Шеќери0,6 g
Влакна1,8 g
0.9 g
5,8 g
Витамини
Тиамин 1)
(2 %)
0,02 мг
Рибофлавин 2)
(2 %)
0,02 мг
Ниацин 3)
(3 %)
0,4 мг
Пантот. кис. 5)
(2 %)
0,11 мг
Витамин Б6
(4 %)
0,05 мг
Фолна кис. 9)
(2 %)
7 μг
Витамин Ц
(0 %)
0 мг
Витамин Е
(0 %)
0,06 мг
Минерали
Калциум
(1 %)
7 мг
Железо
(4 %)
0,5 мг
Магнезиум
(5 %)
18 мг
Манган
(15 %)
0,32 мг
Фосфор
(8 %)
58 мг
Калиум
(1 %)
44 мг
Натриум
(0 %)
1 мг
Цинк
(5 %)
0,5 мг
Други составници
Вода62 g

Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.
Извор: База за хранливост — USDA

Тестенини – смеса од брашно и вода на која понекогаш ѝ се додаваат јајца. Тестенините се обликуваат без процес на ферментација и може да се користат свежи или сушени. Доколку се сушат, истото се врши сè до постигнување на потребната содржина на влага. Основни суровини за производство на тестенини се брашно и вода, а додатни суровини се јајца, млеко, концентрати, разни зеленчуци и зачини.

Кога се сушени, тестенините може долго да се чуваат без промена на нивниот квалитет и особини. Нивната трајност е 1,5 година и повеќе.

Особини[уреди | уреди извор]

Основни особини на тестенините се:

  • мала хигроскопичност која придонесува да се чуваат долго без промена на вкусот, мирисот и употребната вредност,
  • брзо и лесно се приготвуваат за јадење,
  • лесна и голема сварливост.

Поделба[1][уреди | уреди извор]

Според начинот на производство тестенините се делат на:

  • пресувани – се добиваат со пресување на тестото низ отвор на преса, и во зависност од обликот на отворот се добиваат облиците на тестенините
  • сечени – се добиваат со валање или пресување на тестото при што се добиваат прави ленти, нивно истенчување до саканата дебелина и на крајот сечење во различни облици.

Во зависност од обликот тестенините се делат на:

Според должината тестенините се делат на:

  • кратки – до 5 см
  • долги – до 80 см
  • мотани – долги тестенини кои при производството се виткаат во вид на гнездо.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. д-р Рафајловска, Весна; Муратовска, Весела & Гудоманова, Јасминка (2010). Прехранбена технологија. е-учебници. Скопје. ISBN 978-608-226-033-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]