Макарони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пене, редок вид на макарони во Италија
Гомито макарони
Домашни макарони и сирење, со зачини и бибер

Макарони (италијански: Maccheroni) се вид на тестенини, кои потекнуваат од италијанската кујна. Макароните се прават од тесто кое не содржи јајца и се сече во мали празни форми.