Кашкавал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кашкавалот е специфичен тип на жолто сирење кое може да биде овчо или кравјо; меѓутоа, овој поим на Балканот се користи за сите жолти сирења (па дури и кое било сирење кое не е бело сирење).

Слично на ова, во Романија, зборот сaşcaval се употребува за разни жолти сирења.

Зборот кашкавал доаѓа од италијанскиот збор caciocavallo, што означува тип на италијанско сирење. Оттаму овој тип на сирење се проширил на Балканот.

Во Македонија постојат разни видови на кашкавали.

Видете исто така[уреди | уреди извор]