Краставица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краставица
ARS cucumber.jpg
Краставици
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Cucurbitales
Семејство: Cucurbitaceae
Род: Cucumis
Вид: C. sativus
Биномен назив
Cucumis sativus
L.

Краставицата е едногодишно зелјесто растение. Неговите плодови широко се употребуваат во човечката исхрана.