Мајонез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајонез.

Мајонез — густ крем, често користен како сос.[1] Тоа е стабилна емулзија на масло, жолчка од јајце, и оцет или сок од лимон, со многу опции за разубавување со други билки и зачини. Протеини и лецитини во жолчката служи како емулгатори во двете мајонез и холандски сос.[2] Комерцијални алтернативи без јајце кои се достапни за вегани и другите кои сакаат да ги избегнат производи од животинско потекло и холестерол, или кои се алергични на јајца.[3] Во Соединетите Држави, продажби на мајонези се околу $1,3 милијарди годишно.[4]

Мајонез варира во боја, но често е бел, кремаст, или бледо жолта. Тоа може да се движи во текстура од таа на лесниот крем за густ гел. Во земји под влијание на француската култура, сенф е исто така честа состојка, но додавњето на сенф го свртува сосот во преуредување со различен вкус и сенфот дејствува како дополнителен емулгатор.[5]

Зборот мајонез не бил користен за сос пред почетокот на 19 век. Најраната референца се појавува да биде од страна на Александар Виард  (1806), кои сепак никогаш не дава рецепт за сосот.[6] Во тој момент, сосот беше направен со пача или желе, наместо јајце емулзија.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mayo - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary“. Merriam-webster.com. http://www.merriam-webster.com/dictionary/mayo. посет. 14 февруари 2015 г. 
  2. „Science of Eggs: Egg Science“. Exploratorium.edu. http://www.exploratorium.edu/cooking/eggs/eggscience.html. посет. 17 ноември 2011 г. 
  3. Moran, Victoria; Moran, Adair (2012). Main Street Vegan: Everything You Need to Know to Eat Healthfully and Live Compassionately in the Real World. Penguin. стр. 168. ISBN 9781101580622. https://books.google.com/books?id=RSyom6UrjlUC&pg=PT168&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false. посет. 28 ноември 2015 г. 
  4. Hellmann’s mayonnaise America’s best-selling condiment“, „New York Post“, 17 септември 2011. (на en-US)
  5. „Making an Emulsion“. Science Project Ideas. 1 октомври 2010. http://www.scienceprojectideas.co.uk/making-emulsion.html. посет. 17 ноември 2011 г. 
  6. „Le cuisinier impérial, n.“. Le cuisinier impérial. Barba (1806). https://books.google.com/books?id=sI4EAAAAYAAJ&dq=inauthor%3Aviard%20mayonnaise&pg=PA342#v=onepage&q&f=false. посет. 24 ноември 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]