Руско-унгарски односи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руско-унгарски односи
Map indicating locations of Hungary and Russia

Унгарија

Русија

Руско-унгарските односи се надворешни односи меѓу Унгарија и Руската Федерација.

Историски по Втората светска војна, Унгарија и Советскиот Сојуз станале економски и воени сојузници, потписници на Варшавскиот пакт. Односите меѓу двете земји биле заладени по советската интервенција во земјата во 1956 година. По паѓањето на комунизмот двете земји продолжиле да имаат добри билатерални односи.

Унгарија има амбасада во Москва и два конзулати (во Санкт Петербург и Екатеринбург). Русија има амбасада во Будимпешта и генерален конзулат во Дебрецен.

Двете земји се полноправни членки на Советот на Европа и Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]