Руско-босанскохерцеговски односи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руско-босанскохерцеговски односи
Map indicating locations of Bosnia and Herzegovina and Russia

Босна и Херцеговина

Русија

Руско-босанскохерцеговските односи (руски: Российско-боснийские отношения) се надворешни односи меѓу Босна и Херцеговина и Руската Федерација. Босна е една од земјите каде што Русија испратила свои војници за стабилизација на земјата. Русија ја признала независноста на Босна и Херцеговина на 27 април 1992 година.

На 12 јануари 1996 година, Русија испратила војници во Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, преку Тузла[1]. Овој потег бил мотивиран од желбата за подобрување на односите со САД. Местоположба на руските трупи станало предмет на меѓународна дебата: Русите сакле да бидат распоредени на територија каде живееле Босански Срби, а САД сакале да бидат распределени на територија каде живееле Босански Хрвати.

Русија е член на советот кој гарантира мир и стабилност во Босна и Херцеговина. Во јуни 2003 година, во Босна и Херцеговина пристигнал руски воен контингент за стабилизирање на ситуацијата во земјата. Руските официјални лица исто така се вклучени во Канцеларијата на високиот претставник и во Мисијата на ОБСЕ во Босна и Херцеговина.

Руски амбасадор во Босна и Херцеговина е Александар Карченко[2], додека амбасадор на Босна и Херцеговина во Русија е Иван Барбалиќ[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linda D. Kozaryn. „Russian Troops Arriving in Bosnia“. American Forces Press Service. Посетено на 2008-10-19.
  2. Посольство Российской Федерации в Боснии и Герцеговине.
  3. Босния и Герцеговина. Представительства.