Разговор со корисник:INkubusse/Архива 12

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 12


Policies, пак[уреди извор]

Според Бојан:

„Фала ти што ми спомна, да знаеме да се усогласиме. Еве ги зборовите и како ги преведувам:

  • policy = правила/правило (никако „политика“)
  • principles = начела - не „принципи“, тоа е непотребен интернационализам, плус кај нас се користи за поинакви работи.
  • guideline = напатствие...“

На тоа додади го и: Вікіпедія:Правила і поради (uk), Уикипедия:Препоръки и правила (bg), Wikipedie:Pravidlo Wikipedie (cs), Wikipedija:Pravila i smjernice (hr), Википедия:Правила и указания (ru), Wikipedia:Rules (simple), Wikipedija:Pravila in smernice (sl).

И сега прашањето: дали Википедија:Принципи и напатствија би било подобро да се премести како Википедија:Правила и напатствија? --Brainmachinewtf? 21:55, 2 јуни 2010 (CEST)

Се согласувам. До некаде. Начело и напатствие е супер. И правило е убав збор, ама со тоа одиме против основните начела на Википедија дека не постојат зацртани правила. Сепак, бидејќи очигледно не сме способни да најдеме посоодветен збор за „policy“ и по толку долго време, и ако другите се сложуваат, нека биде „правило“. Според мене, би било убаво да имаме „Начела и напатствија“, ама тогаш ќе немаме збор за principle (што е начело). Значи, одиме со „Правила и напатствија“, така? --iNkubusse A? 22:40, 2 јуни 2010 (CEST)
Чек, чек... Сега приметив дека не ни треба збор за principle. Хах, тогаш супер.
  • policies = начела
  • guidelines = напатствија
Нема ништо друго, ништо повеќе. Се согласувате вие двајца (за да ги прашувам другите)? --iNkubusse A? 16:54, 3 јуни 2010 (CEST)

//(пренесено од овде, за да имаме една целина)

Па да, policy = правила, меѓутоа би можеле да ги именувате и како „начела“ доколку така повеќе одговара. Имајте на ум една разлика: начелото е сепак советодавно, а правилото е обврзувачко. Доколку таму претежно има работи што не се задолжителни да се следат, тогаш нека бидат начела, но ако тоа се нешта што мора да се следат, тогаш секако би биле „правила“. Види како е подобро. --Б. Јанкулоски (разговор) 01:02, 3 јуни 2010 (CEST)
Дефинитивно не е обврзувачко (сите работи под policy). Тоа е проблемот. Но, како што кажав кај мене, „начело“ не го користиме за ништо друго и може да биде „policy“. Ај ве молам одговорете на прашањето кај мене. --iNkubusse A? 16:56, 3 јуни 2010 (CEST)

//(крај)

  • Како ќе наречеме нешто што е општоприфатено и што сите корисници треба да го почитуваат, но ако пречи во подобрувањето или одржувањето, може слободно да се игнорира? Значи не мора во секој момент да се следи, не е ниту нешто библиско и гравирано во камен, но е сепак малку пообврзувачко од обични совети кои можат да се послушат по желба. --Brainmachinewtf? 17:32, 3 јуни 2010 (CEST)
Значи, тоа е аргументот зошто не може да се вика „правило“. Мислам дека поентата е постигната. Фала 'chinе. Што викате да направиме нешто вакво и да го ставиме на селска чешма (техника):

==Мислења за превод на „policy“==


===Правила===


Не одговара, бидејќи Википедија нема строго зацртани правила.

===Начела===


Мислења:

  • Според мене, одговара. --iNkubusse A?
  • Јас не гледам друга опција освен оваа. --Brainmachinewtf? 18:15, 3 јуни 2010 (CEST)

===Други предлози===


...


Или нешто слично? Не знам ни јас зошто го направив ова толку ужасно, ама ваљда сфаќате... --iNkubusse A? 17:58, 3 јуни 2010 (CEST)
Добро е. --Brainmachinewtf? 18:15, 3 јуни 2010 (CEST)
Да го ставам на селска чешма или на селска чешма (техника)? Мислам дека не мора да ја обременуваме општата селска чешма што е за сите со вакви работи. Вие што мислите? --iNkubusse A? 18:21, 3 јуни 2010 (CEST)
Мислам дека Википедија:Селска чешма (Википолитика) ќе биде соодветна. --Brainmachinewtf? 18:32, 3 јуни 2010 (CEST)
D'oh! Ќе турам и едно известување на општата селска чешма во вид на пренасочување, зашто тешко дека некој ќе примети инаку. --iNkubusse A? 18:35, 3 јуни 2010 (CEST)
Заборавив да кажам, еве го. --iNkubusse A? 01:01, 4 јуни 2010 (CEST)

Не ми е јасно...[уреди извор]

Ја користам новата верзија на Википедија и се ми е супер, ама имам некои нејасни работи ако можеш да ми помогнеш. Отварам предмалку страна и не ми ја дава нормално туку под табот „работна“ и наместо уреди да ми пишува имам „уреди работна верзија“. После додека уредувам има нешто како Последната прегледана ревизија (приказ на сите) беше одобрена на 1 јуни 2010. 6 промени имаат потреба од оценка. И штиклирано е пред реченицава... Фала, однапред --Макс(разговор) 18:22, 5 јуни 2010 (CEST)

Всушност нема врска со Бета, тоа е нова опција на мк.вики, означување на прегледани верзии од страна на „проверувачи“ кои ги проверуваат и одобруваат промените кои ќе се прикажуваат за еден читател (т.е. стабилните верзии на една статија), за да се избегнуваат инциденти од овој вид. Види Википедија:Селска чешма (Идеи)#Патролирање за дискусијата со која е одлучено воведувањето на таа опција. --iNkubusse A? 19:40, 5 јуни 2010 (CEST)
Имав претчувство дека има врска со тоа. Имам дури и гласано да се спроведе тоа. Сеа ми е појасно. Ама сеа сакам да прашам, кој може да стане патролер. Само администратори? Дека таму во дискусијата не е баш наведено а се збори за давање таков статус на нови корисници? --Макс(разговор) 20:05, 5 јуни 2010 (CEST)
На нови корисници? Не, не, напротив. Ама веќе имаме доволно патролери кај нас, не се секирај. --iNkubusse A? 02:07, 6 јуни 2010 (CEST)

Во врска со статијата за мадрид[уреди извор]

Ви благодарам професоре, видов како и што сте промениле во статијата за Мадрид, деновиве ќе се потрудам да ја досредам --Ema Matkalievska (разговор) 14:04, 6 јуни 2010 (CEST)Ема Маткалиевска 14:05 06.06.2010

Професоре? :) Brainmachine (разговор) 00:24, 10 јуни 2010 (CEST)
Дали намирисувам сарказам? --Б. Јанкулоски (разговор) 06:10, 10 јуни 2010 (CEST)
Го дишеш веќе неколку недели. :) --iNkubusse A? 10:18, 10 јуни 2010 (CEST)
Кој е саркастичен, јас или Корисник:Ema Matkalievska? Brainmachine (разговор) 13:25, 11 јуни 2010 (CEST)

Преместување[уреди извор]

Здраво. Ќе те замола ако може да ги преместуваш страниците, користејќи ја алаткаа во горниот дел од екранот. За создавањето на нови страници и копирање на содржината и јас бев опоменат и држи вода, бидејќи се губи историјата на уредувањата. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:08, 8 јуни 2010 (CEST)

За што конкретно збориш? Нормално дека ги преместувам со „премести“, освен тие кај што веќе постои правилната страница (не можеш да преместуваш во постоечка страница, мора да пренасочиш и да ископираш). Те молам посочи ми каде сум зезнал, да видам зошто сум го направил тоа. Фала --iNkubusse A? 23:13, 8 јуни 2010 (CEST)
Забележав дека ја премести статијата Лена Маер-Ландрут во Лена Мајер-Ландрут, којашто веќе постоеше и тоа со копирање. Со тоа се изгуби историјата на првата во пренасочената втора. Инаку нема врска преместувањето со „премести“ кон веќе постоечки статии. Не се јавува проблемот како порано да ја снемува содржината и да не може да се најде. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:49, 9 јуни 2010 (CEST)
Ахаааа, сега те разбрав за што збориш. Значи слободно можам да правам „избриши и премести“, сè се зачувува. Еве вака. Фала за известувањето! --iNkubusse A? 02:12, 9 јуни 2010 (CEST)

која?[уреди извор]

Која е правилната? Оваа од сега или оваа постарата?--Р ашоAero-stub img.svg 09:25, 9 јуни 2010 (CEST)

Еххх... Ете, тоа се случува кога нема интервикија. Уф колку се нервирам за тоа... Не знам за сигурно, ќе откријам за кратко време. Почекај малку, ќе пишам пак. --iNkubusse A? 09:27, 9 јуни 2010 (CEST)
Ајде види, јас морам на работа :((( --Р ашоAero-stub img.svg 09:32, 9 јуни 2010 (CEST)
Категорија:Инженери. Ај ќе ги сменам јас и ќе им ставам интервикија на правите. :) Аирлија работа. --iNkubusse A? 09:33, 9 јуни 2010 (CEST)
✔ Готово. --iNkubusse A? 10:14, 9 јуни 2010 (CEST)
OK. Фала.--Р ашоAero-stub img.svg 17:38, 9 јуни 2010 (CEST)

Имиња[уреди извор]

Здраво INkubusse! Знам за тоа и други ми имаат кажано, но бидејжи ги преведувам од Англиската Википедија, таму речиси сите имиња се напишани со ic без никакви знаци над c, па затоа мислам дека треба да останат исто со -ич. --Stefan40-3e3e (разговор) 13:35, 11 јуни 2010 (CEST)

Па добро, понекогаш стварно не можеш да знаеш од каде е човекот, ама на англиската Википедија обично има статии за сите тие тенисери, и на нив ги пишува презимињата правилно. Само отвори ја статијата и веднаш ќе забележиш. ;) --iNkubusse A? 14:02, 11 јуни 2010 (CEST)

Замени ја оваа слика машко/женско[уреди извор]

Здраво, INkubusse! Никола забележа дека Податотека:Replace this image male.png и Податотека:Replace this image female.svg се дупликати на истоимените верзии на Ризницата (оваа и оваа, соодветно). Јас дополнително забележав дека не се вистински дупликати, туку дека оние овде се .png, а тие на Ризницата се во .svg формат. Бидејќи Никола инсистира тие да се избришат, а јас претпоставувам дека овде си ги подигнал со одредена цел, можеби би сакал да ни објасниш зошто е добро тие слики да останат. Поздрав, Brainmachine (разговор) 15:48, 13 јуни 2010 (CEST)

Ајде, ќе ви објаснам (без платно). Патем, ти имаш една точна и една грешна забелешка. :) Стандард е пополнувачот за личности да се вика Replace this image <gender>.svg, локално (има и за тоа причина, ама се надевам знаете), а на Ризницата има + mk во името, бидејќи и тоа е стандард (сите други преводи имаат).
Твојата грешна забелешка: Вистински дупликати се, двата пара се .svg (m/f) (...). Има само една .png слика, која постоеше и претходно, но со лош изглед, па ја подигнав новата (во .png формат). Таа можете да ја бришете ако толку ви се брише нешто. Не ѝ гледам намена, ионака се конвертира со два клика (десен клик, Save Image As..., наместо Save Link As...).
Твојата точна забелешка: Очигледно е дека сум ги подигнал овде со одредена цел, бидејќи сум пишал „Оваа слика е достапна и на...“. Белким со тоа не сум сакал да кажам „оваа слика е проклет дупликат и треба да се избрише“ само што сум ја подигнал. --iNkubusse A? 16:38, 13 јуни 2010 (CEST)
Кратко и јасно, кажи кои не се потребни па да се бришат? --Никола Стоіаноски 16:49, 13 јуни 2010 (CEST)
Тие со .svg се сите потребни. За Податотека:Replace this image male.png јас не гледам некоја намена, а и да затреба некогаш, многу е лесно да се претвори .svg во .png. Со неа правете што сакате. --iNkubusse A? 16:55, 13 јуни 2010 (CEST)
Ете, видите, веднаш исплива причината за да не се брише .png сликата што ја избришавме. На Ризницата има слика со исто име, што е подлога за пополнувач, без ознаки на ниеден јазик. Затоа треба локалната верзија да си седи, во случај некогаш некој да ја искористи .png верзијата. Ако ја нема локалната верзија, ќе се појави само оваа подлога од Ризницата. Гет ит? --iNkubusse A? 17:09, 13 јуни 2010 (CEST)
Ју куд икслеин дис бифор :) --Никола Стоіаноски 17:11, 13 јуни 2010 (CEST)
куд хев* иксплејнд*, ама не можев, зашто не ми текна. :) Па ништо, само врати ја. --iNkubusse A? 17:13, 13 јуни 2010 (CEST)

Lilić[уреди извор]

За твоја информација типот е србин. Името било во заграда затоа што така е за сите македонци од др. еничко потекло. пр. 1, пр. 2, пр. 3 итн. Поздравчић и напред Дојчланд--Р ашоAero-stub img.svg 22:06, 13 јуни 2010 (CEST)

Аууу, немој за Дојчланд, те молам. Се изнервирав. Ај нека изгубат веќе еднаш у пм! Инаку, има разлика помеѓу типови како, на пример, Дејан Лилиќ и типови како, на пример, Загорка Миќиќ (ја најдов на рандом). Загорка била Србинка, а дури и подоцна да станала натурализирана Македонка, сепак била Србинка. Дејан Лилиќ е „чист“ Македонец со српско потекло. Значи, он е роден и израснат во Македонија, на македонски начин. Тука ќе направам паралела со Американците, зашто кај нив повеќето луѓе имаат потекло од некаде. Луѓе како Пал Ердош и Џон фон Нојман се сметаат за американски научници, но сепак се сметаат за Унгарци и треба да пишуваме изворно име во заграда на унгарски. Тие луѓе сепак се родени во Унгарија и израснале таму, а подоцна станале натурализирани Американци, па и американски имиња добиле (Пол и Џон). За разлика од нив, за Кетрин Хајгл и Скарлет Јохансон не пишуваме во заграда „германски“ или „дански“, туку „англиски“, бидејќи се Американки, родени и израснати во Америка, со германско/данско потекло. Сакам да кажам, не е битно од каде му доаѓаат претците, туку од каде е он. --iNkubusse A? 23:01, 13 јуни 2010 (CEST)
Aх, па тоа нема везе :)) Дури и на англиската вики има статии за американци на кои предците им се македонци, па сепак у заграда пишуе на кирилица. Поентата ми е дали и за овие батки го мислиш истото. И тие ли се израснати „по македонски“? Едно е америка како земја без народ, а друго е Македонија како земја „на народ“. Јас сепак мислам дека тоа со заградите е во ред, колку за информативно некој да научи како се пишува името на неговиот мајчин јазик (сеа не сум ја крив што србите земале букви од нашата азбука, па станала идентична) ;)))--Р ашоAero-stub img.svg 23:28, 13 јуни 2010 (CEST) Р.Ѕ. Hey, das geht ab.... wir feiern die ganze nacht...die ganze nacht!!!!!!!
Па не, со Албанците е поинаку. Они си се сосема посебна, неинтегрирана заедница (не ги напаѓам, така си одбрале самите). За македонски Американци веројатно пишува на кирилица ако името им е македонско. Америка не е земја без народ, ама народот ѝ се состои од луѓе со разноразни потекла. Инаку, на Дејан Лилиќ мајчиниот јазик му е македонски. Тоа ми е поентата. Ти ако имаш дете во Германија со некоја Германка и го растеш таму, мајчиниот јазик ќе му биде германски, не тетовски. ;) --iNkubusse A? 23:57, 13 јуни 2010 (CEST) P.S. Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer! :P Само такви работи знам да кажам на тој јазик, извини. :)
P.P.S. Е, сега ми текна еден згоден пример. Сања Николиќ. Типката е толку многу хард-кор Македонка, што кога водеше „Тоа сум јас“ и кога ќе добиеше повик од срболика земја, служеше како забава за сите семејства (што знаат српски добро). Мислам, толку ужасен и смешен српски јазик е типичен само за Македонци. Или на кратко, женската си нема никаква врска со Србија, освен тоа што сперматозоидот од кој се развила му припаѓал на човек со српско потекло. --iNkubusse A? 23:57, 13 јуни 2010 (CEST)
Ех сеа колку е Сања, Србинка, тоа за неа јас лично незнам. Не значи дека сите на -иќ се срби. Далеку било. Но сепак не може Лилиќ со сила да го помакедончувам. Плус примерот твој со американците и имињата не е во ред, бидејќи по таа логика испаѓа дела помакедонско презиме од Лилиќ нема да се најде. А колку тие како Лилиќ немаат врска Србија покажува пописот и тие 50.000 кои така се изјасниле. Рака на срце тие се третата етничка заедница во Македонија.--Р ашоAero-stub img.svg 00:09, 14 јуни 2010 (CEST)
Не викам дека не се голема етничка заедница. Тие се Срби по потекло. Тоа што се изјаснуваат толку големи бројки е последница на нешто друго, ама тука не е битно. Фала Богу дека има многу чисти Македонци на -иќ, и познавам такви, ама не зборам за тоа. Сања Николиќ е Србинка, исто како и Дејан Лилиќ. Истата работа се. Македонци со српско потекло. Не го помакедончуваме Дејан Лилиќ, Македонец е. Сигурно во пасошот не му пишува „Државјанство: Србија“. Инаку не знам зошто примерот не е во ред и како тоа испаѓа дека Лилиќ е македонско презиме. Ердош и фон Нојман не се американски презимиња. Всушност фон Нојман не е ни унгарско, ама сепак никаде не пишува нешто на германски. --iNkubusse A? 00:57, 14 јуни 2010 (CEST)
Да не излегуваме од контекст, проблемот е зошто браќата да имаат оригинално име во заграда, а тие овие како Лилиќ не? Тоа дка едните се интегрирале, а другите не, нe држи вода. Ова и беше целата поента на дискусијата.--Р ашоAero-stub img.svg 08:30, 14 јуни 2010 (CEST)
Разликата помеѓу нив е огромна. Едните се Македонци, спаѓаат во македонската нација, а другите си тераат сосема друг филм и не само што не сакаат да бидат претопени (без негативна конотација) во Македонци, туку целат кон тоа да нè отстранат нас. --iNkubusse A? 20:42, 14 јуни 2010 (CEST)
Ама ние дискутираме тука за енциклопедија и концептот на истата, а не како некои се чувствувале. Не може поради нечии чувства ние да правиме исклучоци на нашава енциклопедија. BE AWARE од тоа :( --Р ашоAero-stub img.svg 00:36, 15 јуни 2010 (CEST)
Кога гласа Али Амети, името си го пишува на албански. Кога гласа Дејан Лилиќ, името си го пишува на македонски. --iNkubusse A? 00:42, 15 јуни 2010 (CEST)
Ацко, не можеме да претпоставуваме кога гласа како се пеотпишува. Или освен ако не го познаваш лично. И плус вака можеме до бескрај, или сакаш да се докажуваме кој е поголем поречки инает :-))))--Р ашоAero-stub img.svg 00:51, 15 јуни 2010 (CEST)
Не може да се пишува поинаку, може само на македонски и на албански. ;) Ама нешто ми кажува дека не е на албански. :) А и ти ли си Поречанец? —iNkubusse A? 01:35, 15 јуни 2010 (CEST)
Извините вака што се мешам, ама зошто си губите време? Познато дека Лилиќ е Србин и јавно кажал и плус глуми во драми на српски јазик. Ако сам кажал дека е Србин, зошто да не го ставиме во оригинал името во заграда? Исто како Албанците, Турците и сите останати.--Никола Стоіаноски 12:23, 15 јуни 2010 (CEST)
Лилиќ е Србин по потекло! Ок тогаш, на Срѓан Керим и на en:Srgjan Kerim пишете му го името на неговиот јазик, бидејќи е Турчин. --iNkubusse A? 12:31, 15 јуни 2010 (CEST)
Срѓан Керим јавно кажа дека е само од една страна турчин и изјави дека е Македонец, во Фокус интервју даде за ова. Лилиќ е чист Србин.--Никола Стоіаноски 12:37, 15 јуни 2010 (CEST)
Сега менувате стандарди (односно си играте со двојни стандарди). Значи сега гледаме кој е чист Србин, а кој има нешто македонско во него? Тогаш на повеќе од пола од Србите што ги има на Википедија треба да им се избрише името на српски. А како што знаете, Керим е чисто турско презиме. Со други зборови, Керим и Лилиќ се подеднакво Македонци, односно и двајцата се Македонци (спаѓаат во македонската нација, безусловно) со некое друго потекло. А ако сакате на сите што имаат некое друго потекло да им пишуваме име на друг јазик, ајде да се договориме така сите заедно и да направиме една голема каша-попара на Википедија. --iNkubusse A? 13:10, 15 јуни 2010 (CEST)
Објасни ги овие двојни стандарди кога не се става оригинално име на останатите националнсти, а за Албанци ставаме? И ако кажеш дека „не прифаќале“ да бидат, тоа не е никаква причина. Дај друга, колку што е Лилиќ Македонец толку е и Али Ахмети, роден е во Македонија.--Никола Стоіаноски 13:13, 15 јуни 2010 (CEST)
Тоа да ја прашате Владата (и Рамко Охридски, НАТО, ЕУ и компанија). Како што спомнав погоре со примерот за гласањето, Албанците добија „права“ преку основна логика да можат секаде да си зборат на албански, да си пишуваат на албански, да им се збори на албански итн. И не зборам за зборење на улица, туку за институции. Ве молам немојте да мислите дека јас се сложувам и го поддржувам тоа. :) Ама така Е. Македонската нација моментално се дели на „македонска нација“ и на „антимакедонска албанска нација“. Тоа е тоа, не можеме ние тука ништо.
Инаку, не е вистина дека колку што е Лилиќ Македонец толку е и Амети. Точно е дека двајцата имаат само македонско државјанство, ама Лилиќ оди како Македонец, збори како Македонец, мириса како Македонец и има вкус на Македонец, а Амети не. Уште еднаш ќе повторам, тоа е двоен стандард на државата затоа што ни е за никаде, и според моето мислење, тоа е ужасно. Не гледам Џон Белуши да зборува на албански и да прави сè како Албанец. Патем, ете ви уште еден одличен пример: en:John Belushi. ЧИСТ Албанец, и по мајка и по татко, но само по потекло. Неговата националност е Американец. Забележете и дека по неговото име на англиски не стои (Albanian: Xhon Belushi). —iNkubusse A? 13:36, 15 јуни 2010 (CEST)

Приватна материја (лол)[уреди извор]

Имаш поздрав од Гага. --Brainmachine (разговор) 13:52, 17 јуни 2010 (CEST)

Не прифаќам преку посредници. Кажи ѝ лично да се обрати ако толку сака. Ја сам изненаѓен... И увреѓен сам! —iNkubusse A? 21:24, 17 јуни 2010 (CEST)
It is good. --Brainmachine (разговор) 01:27, 18 јуни 2010 (CEST)
ПС: When you see it, you'll shit bricks (не е толку јако, ама да видам дали веднаш ќе ти падне во око). --Brainmachine (разговор) 01:27, 18 јуни 2010 (CEST)
За газот наш и Википедија! HARRRR!! —iNkubusse A? 02:10, 18 јуни 2010 (CEST)

Ќе ти дадам вики-колаче (или 3 кила сирење) ако ја средиш веќе еднаш Помош:Архивирање на страница за разговор. --Brainmachine (разговор) 03:02, 18 јуни 2010 (CEST)

Одамна планирам (од кога го направив шаблонот за архивирање). Значи вики-колаче или 3 кила сирење (не вики-сирење). Ок, важи. —iNkubusse A? 13:01, 18 јуни 2010 (CEST)
Доне. —iNkubusse A? 20:10, 20 јуни 2010 (CEST)

(Награда: Три кила архивирано сирење од Brainmachine (разговор) 21:19, 20 јуни 2010 (CEST); види тука. з.м. —iNkubusse)

tnx. how do i opened chease? —iNkubusse A? 21:22, 20 јуни 2010 (CEST)

Ренесанса![уреди извор]

Веќе подолго време ја гледама странава, сакам да продолжам да ја уредувам, ама ми ја покажува многу чудно. Што се случува. Мислев дека треба да биде прегледана (нели со патролирањево сега) па ќе се врати во нормала, ама изгледа не било до тоа. Ај ако можеш види што и е. Поздрав! (Ренесанса) --Макс(разговор) 12:34, 21 јуни 2010 (CEST)

Макс, ти ја покажува многу чудно затоа што не е средена. Погледни го кодот и ќе видиш. Нема вики-форматирање, хаос е. Инаку не ѝ е ништо на страницата, во ред си е. —iNkubusse A? 14:03, 21 јуни 2010 (CEST)
Ја разгледав убаво, некоја нова корисничка ја „расипала“, ако можеш да ја вратиш на твојата последна верзија. Мене не ми дозволува да вратам на твоето директно, а плус и да ми дозволи ќе ги изгубам неколкуте добри придонеси (од некои Ботови што средуваат). --Макс(разговор) 12:43, 22 јуни 2010 (CEST)
Зошто мислиш дека јас можам да ја вратам на мојата последна верзија некако магично? Мислиш дека имам некои посебни моќи? Покрај тоа, мислиш дека јас нема да ги изгубам неколкуте добри придонеси? Истото што можам да го правам јас, можеш и ти. Само оди во „историја“, кликни на последната стабилна ревизија, кликни на „уреди“ и Зачувај. Тукушто го направив токму тоа. Инаку ботовите само ги додале интервикијата што ги избришала корисничката, ништо ново. —iNkubusse A? 13:30, 22 јуни 2010 (CEST)
Добро, не мораше да бидеш до толку, те сфатив и извини што те замарав со банални работи ама стварно ми покажува нови работи. Нема везе, сепак фала и поздрав :) --Макс(разговор) 21:28, 23 јуни 2010 (CEST)