Прејди на содржината

Кетрин Хајгл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кетрин Хајгл
Хејл на премиерата на 27 фустани, јануари 2008
Роден(а)Кетрин Мари Хајгл
ЗанимањеГлумица
Активен1986 – сега
СопружникЏош Келеј (2007-денес)

Кетрин Мари Хајгл[1] (англиски: Katherine Marie Heigl) (родена во 24 ноември 1978[2]) е американска глумица, добитничка на Еми награди и повеќепати номинирана за Златни глобуси, најдобро позната за нејзините улоги во Рузвел, Вовед во анатомија, Ненајдено бремена и 27 фустани.

  1. Levesque, John (May 15, 2005). „Doubtful at first, Heigl now a believer in 'Roswell'. Seattle Post-Intelligencer. Посетено на April 28, 2008.[мртва врска]
  2. „Katherine Heigl Biography“. People. Архивирано од изворникот на October 25, 2012. Посетено на May 3, 2012.