Пролог за март-август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пролог за март-августсредномакедонски ракопис од третата четвртина на 14 век. Поголемиот дел од 1951 година се чува во Народната библиотека на Србија (Белград), сигн. Рс 94 (I+113 л.), а помалиот во Скопска митрополијаСкопската митрополија, СМ-М 1 (99 л.). Вкупно има 212 хартиени листа. Јазичните особености упатуваат на западномакедонско потекло на ракописот. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1230. ISBN 978-608-203-024-1.