Паневропски коридор X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

120px

Паневропски Коридор X
Pan-European Corridor X runs across southern Eastern Europe from Austria to Greece
Паневропскиот Коридор Х е обележан со црвено
Должина: км
Поважни клучки
Почеток крај:Салцбург (Австрија)
Крај крај:Солун (Грција)
Местоположба
Земји:Австрија, Словенија, Хрватска, Србија, Бугарија, Македонија и Грција
Патна мрежа
Паневропски коридори

Kоридор Х — еден од паневропските сообраќајни коридори. Се протега помеѓу Салцбург во Австрија и Солун во Грција. Коридирот проаѓа низ Австрија, Словенија, Хрватска, Србија, Македонија и Грција. Има четири ограноци: Xa, Xb, Xc и Xd.

Ограноци[уреди | уреди извор]

X: Салцбург - Љубљана - Загреб - Белград - Ниш - Скопје - Велес - Солун.

Огранок A (Коридор Xa)[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Коридор Xa.

Коридорот Xa се протега од Грац, Австрија до Загреб, Хрватска проаѓајќи низ: Хрватска, Словенија и Австрија.

Огранок C (Коридор Xc)[уреди | уреди извор]

Коридорот Xc се протега помеѓу Ниш - Софија - Пловдив - Одрин - Истанбул.

Патот во Србија од Ниш до бугарската граница близу Димитровград во моментов е во изграбдам со цел да ги добие стандардите за автопат. Се очекува патот да биде готов во 2017.

Во Бугарија некои 31 км од Калотинскиот автопат од Калотина до Софија беа дадени на тендер во 2012 г. Во моментот сообраќајот се проаѓа преку Софиската обиколница, но постои и нов заобиколен потег. Mw A1 BG.svg Тракискиот автопат се протега од Софија до Чирпан, каде Mw A4 BG.svg Маричкиот автопат води кон Турција.

Во Турција O-3 otoyolu.png автопатот проаѓа близу Одрин до Истанбул.

Наводи[уреди | уреди извор]