Палат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Палат — село во Општина Струмјани.

Палат
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Палат се наоѓа во планински регион. Селото се наоѓа на 11 километри западно од градот Свети Врач и на 9 километри југозападно од општинскиот центар Струмјани во источните падини на Малешевските Планини.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]