Палат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Палат е село во Општина Струмјани.


Палат
Карта
Општина: Општина Струмјани
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Палат се наоѓа во планински регион. Селото се наоѓа на 11 километри западно од градот Свети Врач и на 9 километри југозападно од општинскиот центар Струмјани во источните падини на Малешевските Планини.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]