Микрево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Микрево — село во Општина Струмјани.

Микрево
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Микрево се наоѓа во планински реон.

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Меѓународен фолклорен фестивал "Малешево пее и танцува".

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]